SabitFikir Sayı: 44

SabitFikir Sayı: 44
2 TL
Yazar:
Kategori: Periyodik Yayınlar
Etiketler: android, dergi, epub, idefix, ipad, pdf, SabitFikir
ISBN: 2789786000487
Distopyalar bireyin özel hayatının ortadan kaldırılmasından duyulan dehşet üzerine kurulu. Özel hayat tedavülden kaldırılıyor ve otorite, kişiler arasındaki sadakati kırarak yalnızca devlete olan karşılıksız itaati garanti altına alıyor.
Buy from Signed by the Author.

Kitap Hakkında

“Distopyalar bireyin özel hayatının ortadan kaldırılmasından duyulan dehşet üzerine kurulu. Özel hayat tedavülden kaldırılıyor ve otorite, kişiler arasındaki sadakati kırarak yalnızca devlete olan karşılıksız itaati garanti altına alıyor. Kamusal ile kişisel alanlar arasındaki sınır çizgisi yok ediliyor. Son zamanlarda iyice alevlenen ‘hayat tarzına müdahale’ tartışmaları da bu bağlamda distopya okumalarının alanına giriyor.”

Sabitfikir.com’un matbu versiyonu olan SabitFikir dergisinin Ekim 2014 tarihli 44. sayısının dosya başlığı, “Hayatımız Distopya”… Hakan Bıçakcı dosya yazısında, klasik distopya anlatılarından en popüler üçlüyü (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Cesur Yeni Dünya, Fahrenheit 451) günümüzle karşılaştırarak, “Yaşadığımız hayat bir distopyaya ne kadar benziyor?” sorusuna yanıt arıyor:

“Dünyanın hiçbir yerinde bireysel özgürlükler kendi haline bırakılmış durumda değil. Denetim altında. Ama bu nasıl bir denetim? Bana göre devletten çok şirket gibi yönetilen ABD’de ve çoğu gelişmiş ülkede ağırlıklı olarak Cesur Yeni Dünya, Türkiye’de ve çoğu ‘gelişmekte olan’ ülkede ağırlıklı olarak Bin Dokuz Yüz Seksen Dört atmosferi hâkim. Yani baskı her yerde mevcut… Ancak kılığı farklı…”

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi halini alan Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz’ın hazırladığı ve Sedat Girgin’in resimlediği Kararsız Okur, bu ay ütopyaları karıştırıyor önce; sonra distopyalara geçiyor. Ayşe Çavdar ise bu sayıda, EdebiyatDışı’na Bolu’da bisiklet yolu projesini hayata geçirmek için çalışan Merve Çevik’i konuk ediyor; distopyalara ilişkin edebi tartışmanın gündelik hayattaki karşılığı ne olur ki derken, karşımıza bir “bistopya” çıkıyor. Şehrin ana caddelerinden birinin trafiğe kapatılması dolayısıyla zaten memnuniyetsiz olan Bolu halkı, bisiklet yolunu nasıl karşıladı acaba?

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…
Hasan Cömert’in Sinema yazısı, “eski casus” John le Carré’nin Aranan Adam adlı kitabından uyarlanan İnsan Avı’nın vizyona girmesi vesilesiyle, istihbarat örgütünde görev almış bir yazarın yazdıklarına salt edebiyat olarak bakmanın mümkün olup olmadığını sorguluyor. Elif Bereketli ise İstanul Teşvikiye’deki Galeri 44A’da açılan ve 27 sanatçının Allen Ginsberg’in kült kitabı Uluma için hazırladıkları alternatif kapakları bir araya getiren sergiyi değerlendiriyor.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Aslı Tohumcu, Andrey Platonov, Maurice Blanchot, Sophie Hannah, Zachary Mason, Jaime Manrique, Karen Russell, Adelbert von Chamisso, Thomas Hardy ve Wolfgang Hilbig’in eserlerini güvenilir eleştirmenler Yankı Enki, Ahmet Büke, Oylum Yılmaz, A. Ömer Türkeş, Aysu Önen, Nazan Maksudyan, Selçuk Uygur, küçük İskender, Hayati Roman ve Burcu Bayer yorumluyor.

Dünyadan sayfalarında Mert Tanaydın, sonbaharın olası yatak istirahatlerine hazırlık olsun diye yakın dönemde yayımlanmış ve yayımlanacak olan yeni kitaplara göz atarken; Kelebek Etkisi’nde Elif Tanrıyar, kelebekle birlikte oğuyan havaları “Merhaba hüzün,” diyerek karşılıyor! Ceyhan Usanmaz’ın Karşılaştırmalı Eleştiri sayfalarına taşıdığı kitaplar ise, Tarihte Yaşanmamış Olaylar ile Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar. Fikri Sabit’in gündeminde ise bu ay, 2014 yılının yayıncılık alanındaki en büyük kaybı diyebileceğimiz Kezban Akcalı var… Fisun Yalçınkaya ise yakın bir zaman önce yayımlanan iki çizgi romandan hareketle, Batman’in dününe, bugününe ve onu diğer süper kahramanlardan ayıran özelliklere bakıyor.

Keşfet bölümünün bu ayki konuğu Genç Osman; SabitFikir okurlarına kendi el yazısıyla Kuşlar da Gitti kitabını öneriyor. Karne sayfalarında Libris Lipum ile Bila Perva’nın notları ise, her zamanki gibi, bıraz kıt gibi…

SabitFikir’in kapak illüstrasyonu Furkan Nuka Birgün’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe

E-Kitap İstanbul, 2014
ISBN : 2789786000487

Genel Yayın Yönetmeni : Ceyhan Usanmaz
Editör : Gökçe Gündüç

Yorumlar

yorum

Disclosure of Material Connection: Some of the links in the page above are "affiliate links." This means if you click on the link and purchase the item, I will receive an affiliate commission. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission's 16 CFR, Part 255: "Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising."